Ochrona konkurencji

OCHRONA KONKURENCJI

Prowadzenie biznesu to obecnie znacznie więcej niż tylko rzetelna wiedza merytoryczna, czy też wysokiej jakości produkt czy usługa. Choć każdy z wymienionych czynników ma niebagatelne, niekiedy pierwszorzędne znaczenie dla rozwoju biznesu, to co raz większe znaczenie zyskuje innowacyjność, unikalne know – how, a finalnie ich ochrona. Nie budzi jednak wątpliwości, że jedną kwestią jest wypracowanie odpowiednich metod, standardów, czy też procedur pracy, a drugą ich jak najdłuższe utrzymanie. Do tego aby utrzymać wszystkie te przewagi niewątpliwie konieczne jest wsparcie prawne, które możemy Ci zaoferować. Rozciąga się ono na wiele płaszczyzn.

Ochrona know – how i tajemnicy przedsiębiorstwa

O XXI wieku mówi się jako o wieku informacji. Niewątpliwie, posiadanie unikalnych informacji potrafi być bardziej cenne niż niejeden metal szlachetny. Dlatego też jest niezmiernie ważnym, aby unikalne informacje, którymi dysponuje Twoja firma, takie jak choćby dostawcy i ich ceny, odbiorcy i twoje marże, a nawet sposób ukształtowania procesu produkcji, czy sprzedaży pozostałe w firmie.
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji co prawda wprowadza czyn nieuczciwej konkurencji związany z nieuprawnionym dostępem lub ujawnianiem tajemnicy przedsiębiorstwa jednak warto wiedzieć, że do uzyskania tej ustawowej ochrony konieczna jest aktywność ze strony przedsiębiorcy!

Jak wynika z przepisów przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności. Choć gro działań związanych z zachowaniem informacji w poufności będzie związane z działaniami organizacyjnymi w firmie, najczęściej o charakterze informatycznym to są i takie, które mają charakter prawny. Do tego, aby można było powiedzieć, że dane i informacje zostały dostatecznie zabezpieczone warto zawrzeć z kluczowymi pracownikami i współpracownikami stosowne umowy, które zobowiążą ich do utrzymania ich w tajemnicy.

Ochrona przed konkurencją – zakaz konkurencji

Konkurencja z całą pewnością jest bardzo istotnym elementem wolnego rynku. Jednak jeśli wie ona zbyt wiele o sposobach działania naszej firmy, a w szczególności jeśli wiedzę tego rodzaju pozyskała w sposób nieuczciwy to jej działanie może być początkiem naszego końca. Dlatego też ważnym jest, aby w sposób świadomy podejmować decyzję co do tego, gdzie i w jakim zakresie warto ryzyka działań konkurencji eliminować. Jedną z bardziej powszechnych metod na legalną ochronę przed konkurencją jest zawieranie umów o zakazie konkurencji. W ramach tej usługi będziemy mogli Ci pomóc w zabezpieczeniu firmy przed działaniem jej współpracowników i pracowników, a w szczególności tych, którzy mają największy dostęp do informacji i dokumentów.

Zabezpieczenie oznaczeń firmy i marki i dochodzenie roszczeń związanych z naruszeniem tych praw

Podszywanie się pod cudzą firmę lub markę jest zabronione prawnie i to na podstawie więcej niż jednej ustawy. Sprawa wydawałaby się oczywista, jednak rzeczywistości pokazuje, że absolutnie nie jest. Zaczynając od „podkupowania” domen internetowych firmom konkurencyjnym, kończąc na przedsiębiorcach, którzy zaczynając biznes nieświadomie wybierają sobie oznaczenia firmy lub marki łudząco podobne do tych, na które Twoja firma pracowała długie lata. Do tego, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo w obrocie i pewną pozycję rynkową można wdrożyć co najmniej kilka działań, które znacząco zwiększą Twoje bezpieczeństwo w tym zakresie. Do najważniejszych z nich należy rejestracja znaków towarowych i wzorów przemysłowych.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje pytania dotyczące naszej oferty
i przedstawimy rozwiązania dostosowane do Twojego biznesu.
Piotr Kantorowski
wspólnik / radca prawny

Pozostałe specjalizacje

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

JAK MOŻEMY CI POMÓC?​

Skontaktuj się z nami telefonicznie, drogą maliową lub wypełniając formularz kontaktowy. Przedstawimy Ci szczegóły naszej oferty i porozmawiamy o Twoim biznesie.

  Przetwarzamy Twoje dane osobowe, aby udzielić odpowiedzi na Twoją wiadomość.
  Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności

   Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

   ADDRESS

   63739 street lorem ipsum City, Country

   PHONE

   +12 (0) 345 678 9

   EMAIL

   info@company.com